Nawyk oszczędzania- lokaty czy konto osobiste?

Każdy kto poważnie myśli o swojej sytuacji finansowej powinien posiadać oszczędności. Łatwo powiedzieć. Przy bardzo niskich zarobkach oszczędności pozostają w sferze niezrealizowanych marzeń. Prawda jest jednak taka, że oszczędzać może właściwie każdy. Na początku można zacząć od bardzo małych sum, chociażby 50 zł. Chodzi bowiem o to by wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Pytanie brzmi gdzie oszczędzać?

Zanim w ogóle zaczniemy myśleć o lokacie bankowej najpierw musimy stworzyć portfel własnych oszczędności. Pierwszym produktem finansowym po jaki powinniśmy sięgnąć będzie konto oszczędnościowe. Uzbieranie pierwszego tysiąca złotych oszczędności może nam zająć sporo czasu. Niestety większość banków umożliwia założenie lokaty bankowej dopiero od kwoty 1000 zł. W pierwszej więc kolejności oferty lokat bankowych najlepiej będzie analizować w banku, w którym już posiadamy konto bankowe.

Banki toczą zażarte boje również o nowych Klientów. Dlatego też bardzo często atrakcyjne oferty lokat bankowych czy rachunków oszczędnościowych dedykowane są nowym Klientom. Niestety atrakcyjne oferty trwają tylko określony termin czasu od 30 do 90 dni. Po upływie tego okresu banki znów oferują lokaty na takim poziomie jak stałym klientom. Przeglądając ulotki reklamujące lokaty bankowe trzeba bardzo uważanie czytać wszystkie informacje zapisane małym drukiem. Gwiazdka będąca odnośnikiem przy wysokości oprocentowania może nam wskazać realne oprocentowanie lokat.

Produkt finansowy służący nam oszczędzaniu pieniędzy warto też dopasować do celu jaki chcemy osiągnąć za pomocą oszczędności. Dla niektórych będzie to edukacja, jeszcze dla innych przyszła emerytura. Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę w jaki sposób lokata jest oprocentowana, czy w postaci stałej bądź zmiennej. Niestety aktualna sytuacja na rynku finansowym nie sprzyja zarabianiu na lokacie. Gdy na rynkach gospodarczych panuje niekorzystna sytuacja odbija się to na niskich stopach procentowych. Gdy jednak sytuacja na światowych rynkach idzie ku dobremu, stopy procentowe idą w górę. Klienci mogą więc naprawdę całkiem sporo zarobić na lokacie. Przed rokiem 2008 na lokatach można było zarobić od 8 do nawet 10 %. Dzisiaj maksymalne oprocentowanie lokat wynosi zaledwie 5 %. Co więcej oprocentowanie to podawane jest głównie w skali roku i dotyczy lokat krótkoterminowych. Lokaty długoterminowe, które jeszcze kilka lat temu dawały najwięcej zarobić dzisiaj posiadają oprocentowanie na maksymalnym poziomie 3,70 %. Zarabianie na lokacie stało się więc bardzo trudne.