Co potrzeba do kredytu

Rosnąca ilość ofert na kredytu gotówkowe powoduje, że dzisiaj klienci muszą przedstawiać znacznie mniej dokumentów, aby uzyskać interesujące ich zobowiązanie.

Nie ma się co temu dziwić, jest to wynikiem coraz większej ilości banków na rynku oraz tego, że aktywnie konkurują one ze sobą w bardzo szerokiej dziedzinie. Jednym z czynników, które bardzo często przesądzają o tym, że klienci decydują się na skorzystanie z konkretnych ofert jest to, jak wiele dokumentów muszą zgromadzić, aby można było złożyć wniosek o kredyt w danym banku. Tutaj w przeciwieństwie do tego co banki wymagały kilkanaście lat temu można powiedzieć, że sytuacja jest niezwykle komfortowa. Klienci bowiem mogą obecnie liczyć na bardzo dużą gamę ofert kredytowych na tak zwane oświadczenie o dochodach. W takiej sytuacji nie ma potrzeby przedstawiania żadnych dokumentów poza dowodem osobistym, a w kwestii osiąganych dochodów klienci podpisują specjalne oświadczenie. Jeszcze łatwiej można uzyskać pożyczki korzystając z bankowości elektronicznej, tutaj bowiem bardzo często nie trzeba nawet sięgać po dowód osobisty. Wystarczy jedynie zalogować się na swoje konto, przejść do zakładki propozycje kredytów, a następnie potwierdzić dane zawarte w przygotowanym wniosku. Często rozpatrzenie go zajmuje jedynie kilkanaście minut, a jeżeli decyzja jest pozytywna pieniądze błyskawicznie przekazywane są na rachunek bankowy klienta. Tak samo spłaty kredytów pobierane są z rachunku, wystarczy jedynie zadbać o to, aby znalazła się na nim odpowiednia kwota, która będzie mogła zostać przeznaczona na spłatę zobowiązania.

Takie minimalne wymagania jednak zazwyczaj dotyczą kredytów w niskiej wysokości, najczęściej do kwoty maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. Zobowiązania w wyższych kwotach to najczęściej także konieczność przedstawienia nieco większej ilości dokumentów, niż tylko dowód osobisty. Mowa tutaj zazwyczaj o zaświadczeniu o zarobkach. Najczęściej banki wymagają, aby na zaświadczeniu podana była kwota netto zarobków, określana na podstawie dochodów z ostatnich kilku miesięcy. Niektóre banki dodatkowo preferują, aby zaświadczenie zostało wystawione an ich druku, co ułatwi cały proces rozpatrywania wniosku o kredyt. Jednak i tak rozpatrywanie wniosków nie zajmuje wiele czasu, często okres oczekiwania na pieniądze, oczywiście przy założeniu pozytywnej decyzji przyznającej kredyt to maksymalnie jeden dzień.

Nie można zapominać także o tym, iż banki weryfikują zainteresowane kredytem osoby w bazach takich jak BIK czy KRD. Zazwyczaj negatywne wpisy czy opóźnienia w spłacie innych zobowiązań, wykazane w BIK eliminują możliwość uzyskania kredytu. Dzisiaj jednak klienci bez problemu mogą sami sprawdzić, jak wygląda ich historia w tych bzach, zanim udadzą się do banku po kredyt. Oczywiście to, czy ktoś posiada inne zobowiązania jak również wysokość należnych na ich spłatę kwot w skali miesiące również jest brana pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt. Jeżeli bowiem okaże się, iż po przyznaniu kredytu zabraknie pieniędzy na spłatę wszystkim zobowiązań, bank raczej nie zdecyduje się na jego udzielenie. Zazwyczaj banki mają jasno określone, jaka suma powinna pozostać w domowym budżecie na utrzymanie jednej osoby. Jeżeli dochody starającej się o kredy osoby jasno wskazują iż niestety wymagana kwota nie pozostanie, wówczas banki odmawiają udzielania kredytów, nawet w niezbyt dużych kwotach. Sytuacja, iż zobowiązania do spłaty są niemal równe miesięcznym dochodom bardzo szybko bowiem doprowadza do powstawania tak zwanej pętli kredytowej.