Jak banki sprawdzają klientów?

Każdy kto stara się w banku o kredyt, musi się liczyć z tym, że będą one go sprawdzać pod kątem tego, czy jest w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Obecnie banki mają znacznie więcej możliwości niż wcześniej dlatego też przyznawanie kredytu trwa znacznie krócej i przede wszystkim nie wymaga już od starającej się osoby tak wielu dokumentów oraz udowadniania wielu okoliczności. Obecnie bowiem dzięki postępowi techniki banki bardzo wiele faktów mogą sprawdzić samodzielnie. Najważniejszym etapem weryfikacji każdej starającej się o kredyt klienta jest zazwyczaj sprawdzanie jego historii w BIK. Bardzo często właśnie od tego wyniku banki uzależniają przyznanie lub nie kredytu.

Współpraca z Biurem Informacji Kredytowej to ustawowe uprawnienie banków oraz instytucji upoważnionych do udzielania kredytów, dlatego każdy ma swoją historię w BIK. W informacjach przekazywanych do BIK przez banki znajdują się dane osobowe klienta oraz szczegóły dotyczące jego kredytów, między innymi data ich udzielenia, rodzaj kredytu, liczba i wysokość rat, waluta i tym podobne informacje. Dane o kredycie klienta przechowywane są w BIK aż do czasu jego całkowitej spłaty. Rola Biura Informacji Kredytowej ogranicza się zazwyczaj do przekazywania informacji o historii kredytowej klienta. Warto natomiast pamiętać o tym, że BIK nie przekazuje żadnych rekomendacji bankowi. Historia w BIK może zostać sprawdzona tylko i wyłącznie przez kredytobiorcę, natomiast nikt inny nie może sięgnąć po te informacje. Jeśli ktoś chce na bieżąco kontrolować swoją historię to najlepiej jest założyć sobie tam konto, a wtedy będzie można o każdej porze dnia zalogować się na konto i sprawdzić swoją historię w BIK.

Dzisiaj w BIK widać w zasadzie wszystkie kredyty które mają klienci. Banki bowiem regularnie raz w miesiącu wysyłają tam informację na temat płatności swoich klientów. Oczywiście aby bank mógł zweryfikować nasze dane w tej bazie, musimy mu wyrazić na to zgodę. W praktyce zazwyczaj jednak brak jej wyrażenia jest równoznaczny z odrzuceniem wniosku o kredyt. Powodem tego jest przede wszystkim to, że bank w takiej sytuacji nie ma pewności, jakim jesteśmy klientem i jak podchodzimy do swoich zobowiązań, co może pokazać właśnie nasza historia w BIK. Oczywiście wszystkie informacje widnieją tam przez określony czas, co powoduje, że nie musimy się bać, że jedno potknięcie w spłatach będzie dla nas problemem do końca życia.