Rata kredytu hipotecznego ? analiza potencjału ekonomicznego gospodarstwa domowego

Większość kredytobiorców przy zaciąganiu długoterminowego kredytu hipotecznego zastanawia się, czy podoła w ogóle spłacie rat. To bardzo ciekawy problem docelowo związany z budowaniem pozytywnej zdolności kredytowej, niezbędnej do nawiązania dogodnej współpracy właściwie z każdym kredytodawcą. W jaki sposób zatem analizować potencjał ekonomiczny gospodarstwa domowego, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo spłat zobowiązania? Oto krótki poradnik.

Przeprowadzanie testów ekonomicznych przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego
Możesz na pierwszym etapie skierować się do kalkulatorów kredytów hipotecznych, ale koniecznie zaprojektowanych niezależnie od kwestii marketingowych. W ten sposób mniej więcej ocenisz, czy twój budżet posiada odpowiednią wydolność. Przejrzenie danych w kalkulatorze finansowym to jednak nie wszystko. Warto przemyśleć założenie oddzielnego rachunku oszczędnościowego, na który zaczniesz przelewać na początku 10, a później coraz więcej procent dochodów miesięcznych. Dzięki temu zobaczysz, w którym momencie zaczynasz panikować lub po prostu nie radzić sobie z regulowaniem zobowiązania. Dzięki temu określisz realną do udźwignięcia ratę. Poza tym musisz założyć korektę rat w przyszłości, głównie po wzroście stóp procentowych. Spadki i wzrosty stóp procentowych to naturalny proces pojawiający się w cyklu koniunkturalnym. Na razie kredytobiorcy funkcjonują na rynku niskich stóp procentowych, ale prawdopodobnie za kilka lat sytuacja się odwróci, a raty nieco wzrosną. Na etapie planowania podpisania umowy o kredyt hipoteczny musisz wiedzieć, jakie różnice zaakceptujesz w budżecie domowym. Najważniejsze przy spłacie kredytu hipotecznego jest utrzymanie możliwie najwyższych poziomów zarobków. Dokonywanie nadpłat to też dobra perspektywa. Do obniżenia kosztów kredytu hipotecznego potrzebujesz, np. rat malejących. W pierwszych latach spłaty odczujesz spore trudności i duże obciążenie, ale później uzyskasz większy spokój ekonomiczny. Taka formuła sprawdza się nawet ze względów motywacyjnych. Prośba o raty malejące obniża nieco ranking kredytobiorcy, bo bank zarabia mniej w porównaniu do rat równych.

Analiza zdolności kredytowej przez podmioty zewnętrzne
Jeżeli nie potrafisz samodzielnie przeanalizować zdolności kredytowej przejdź się na bezpłatne konsultacje do niezależnego pośrednika. Dzięki temu ocenisz, na jaką ratę stać się faktycznie. To niezwykle istotny punkt, bo rzucanie się na głęboką wodę spłaty długoterminowego zobowiązania nie kończy się zazwyczaj zbyt dobrze.