Lokata bankowa w zestawieniu z innymi instrumentami inwestycyjnymi

Profesjonalne wykorzystanie lokaty bankowej w strategii inwestycyjnej jest bardzo ważne dla zwiększenia bezpieczeństwa kapitału inwestora indywidualnego. W artykule ocenisz wartość lokaty bankowej w odniesieniu do najpopularniejszych instrumentów inwestycyjnych spotykanych na rynku kapitałowym. Zobaczysz również, że nie warto rezygnować z zabezpieczenia kapitału na rzecz podejmowania zbyt wysokiego ryzyka.

Czym wyróżniają się lokaty bankowe?

Lokata bankowa występuje aktualnie w wielu interesujących odsłonach. W bankach detalicznych spotkasz lokaty progresywne, strukturyzowane (połączenie lokat z instrumentami inwestycyjnymi – ryzykownymi), lokaty dedykowane właścicielom działalności gospodarczych, jednodniowe dla przedsiębiorstw, pod potrzeby specjalistów (lekarzy, prawników), lojalnościowe, wiązane z rachunkiem bankowym, co zapewnia lepsze warunki oprocentowania. Do tego możesz optymalizować czas założenia lokaty bankowej, co w znaczący sposób wpływa na opłacalność długoterminowego oszczędzania. Im dłuższa lokata bankowa, tym naturalnie lepsze oprocentowanie i zysk dla inwestora indywidualnego. Lokata bankowa to najważniejsza poduszka bezpieczeństwa podczas inwestycji. Na lokatę bankową wycofujesz się, np. po sprzedaży papierów wartościowych i czekasz na dalsze okazje, przy tym nie tracąc kapitału przez inflację.

Dopasowanie wartościowych instrumentów inwestycyjnych do lokaty bankowej

Lokatę bankową standardowo możesz powiązać z papierami wartościowymi. W tym celu wystarczy założyć rachunek w domu maklerskim, najczęściej bezpłatny. Ponosisz jedynie koszty prowizji przy zakupie papierów wartościowych. Na początku zainteresuj się akcjami spółek dywidendowych. Wypłacana cyklicznie dywidenda i lokata bankowa to szansa na uzyskanie dużej stabilności inwestycyjnej praktycznie do emerytury. Jeżeli nie zamierzasz korzystać z części kapitału przez dłuższy czas przemyśl uruchomienie indywidualnego konta emerytalnego. Zalety IKE to przede wszystkim brak opodatkowania w przypadku utrzymania kapitału na koncie do osiągnięcia wieku emerytalnego. To jedna z bardziej bezpiecznych strategii inwestycyjnych. Podatek w wysokości dziewiętnastu procent w Polsce to jednak spora przeszkoda w budowaniu poważnych zysków z inwestycji. Akcje to średnie ryzyko. Do ograniczenia niepewności inwestycyjnej przydadzą ci się też obligacje korporacyjne. Akurat obligacje emitują spółki akcyjne ze stabilną sytuacją finansową. Przy zakupie obligacji korporacyjnych uwzględniaj termin zapadalności, oprocentowanie, a także ranking konkretnych firm. Niestety w obligacjach korporacyjnych dochodzi do ryzyka bankructwa przedsiębiorstwa, ale posiadacze obligacji nie są, aż tak zagrożeni, jak właściciele standardowych akcji.

Połączenie lokat z innymi inwestycjami

Lokata to instrument oszczędnościowy, stabilny, jednak nie da ci w przyszłości maksymalnych stóp zwrotu. Przemyśl połączenie lokat bankowych z działaniem na rynku kapitałowym.