Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Zaciąganie krótkoterminowych i długoterminowych zobowiązań finansowych to niezwykle popularna w nowoczesnej gospodarcze czynność. Szczególnym uznaniem cieszą się wśród kredytobiorców kredyty gotówkowe, które można pozyskać na naprawdę prostych zasadach, bez angażowania dużej ilości formalności. Niestety wiedza o kredycie gotówkowym jest jeszcze stosunkowo mała, a nawet nieuczciwe parabanki cieszą się z podpisanych z nieświadomymi klientami umów. Co zatem musisz wiedzieć o kredytach gotówkowych, aby uniknąć pułapek ekonomicznych? Oto najważniejsze informacje ze wskazanej branży.

Podstawowe kwestie związane z obserwacją ofert o kredyt gotówkowy

Przede wszystkim nie musisz mówić na co wydajesz kredyt gotówkowy. To jednak ogromna zaleta i żaden kredytodawca nie ma prawa o to pytać. Umowa o kredyt gotówkowy jest zawsze uproszczona. To oznacza, że bardzo rzadko wymaga dużych zabezpieczeń majątkowych, np. pod postacią nieruchomości czy ruchomości. Wystarczy najczęściej potwierdzenie stabilności dochodu. Kredyt gotówkowy przeanalizujesz błyskawicznie za pośrednictwem wskaźnika RRSO, który banki oraz parabanki podają na życzenie klientów (to ich prawny obowiązek, a każdego doradcę odmawiającego podania wskaźnika natychmiast odrzucaj). Dzięki wskaźnikowi RRSO ocenisz nie tylko klasyczne oprocentowanie zobowiązania, ale dosłownie wszystkie koszty obejmujące kredyt gotówkowy. To pozwoli ci znacznie lepiej zaplanować spłatę kredytu gotówkowego.

Dlaczego warto samodzielne przewidywać własne możliwości na rynku kredytowym?

Duże znaczenie ma poza tym umiejętność samodzielnego przewidywania zdolności kredytowej gospodarstwa domowego. Kredytodawcy pytają najczęściej przed podpisaniem umowy o stan cywilny, o wiek, o potencjał umowy lub o prowadzenie działalności gospodarczej, chcą wiedzieć czy nie posiadasz przypadkiem niepozamykanych zobowiązań w innych instytucjach. Niektórzy doradcy kredytowi analizują nawet skalę twoich wydatków, proszą o potencjalne zabezpieczenia i poręczenia. Czytaj zatem dokładnie regulamin udzielania kredytu gotówkowego, abyś przypadkiem nie naraził się na czasochłonne procedury formalne. Należy wiedzieć, że każda analiza kredytobiorcy przez bank lub parabank zabiera nieco punktów z twojego ogólnego ratingu. Z tego powodu trzeba samodzielnie ocenić szansę na pozyskanie konkretnego kredytu, aby instytucje pożyczkowe nie wysyłały zbyt wielu zapytań o twojej sytuacji widocznej, np. w Biurze Informacji Kredytowej.

Bezpieczeństwo zaciągania kredytów gotówkowych

Najbezpieczniej jest oczywiście nawiązać współpracę z bankami detalicznymi. Niestety wszystkie banki udzielają kredytów zgodnie z zasadami prawa bankowego, a te są jednak mocno konkretne i trudno tutaj o dużą elastyczność. W przypadku odrzucenia twojego wniosku przez bank najlepiej udać się do parabanku. Przed tym jednak koniecznie sprawdź na portalu Komisji Nadzoru Finansowego listę ostrzeżeń dotyczącą nieuczciwych podmiotów działających na rynku udzielania pożyczek. Przeczytaj również regulamin. Musisz wiedzieć, że w razie problemów po podpisaniu umowy masz, aż dwa tygodnie na jej rozwiązanie, bez żadnych dodatkowych pytań. A zatem posługiwanie się kredytem gotówkowym nie jest trudnym zadaniem pod warunkiem posiadania minimalnej wiedzy ekonomicznej. Jeżeli masz problem z wytypowaniem kredytu gotówkowego dla siebie wykorzystaj potencjał niezależnych doradców lub potencjał porównywarek kredytów gotówkowych dostępnych za darmo w środowisku multimedialnym. Czy skorzystasz z powyższych wskazówek?